GEODYNAMICKÝ SEMINÁŘ − ARCHIV
/ SEMINAR ON GEODYNAMICS

Seminář o aktuálních problémech v oblasti geodynamického výzkumu zemského nitra.

Zimní semestr / Winter term 2016/17

2. 11. Klára Kalousová (KG MFF UK)
Two-phase convection in Ganymede's high pressure ice layer − Implications for its geological evolution
9. 11. Razvan Caracas (Lyon)
Melts in the early Earth
15. 11.
út 18:00
Christophe Sotin (JPL/NASA/Caltech)
Titan as seen by Cassini-Huygens (pozvánka)
23. 11. Den otevřených dveří
 
30. 11. Václav Špillar (ÚPSG PřF UK) a David Dolejš
Modelování vzniku textur v magmatických horninách
7. 12. František Gallovič (KG MFF UK) − habilitační přednáška
Přímé a inverzní modelování tektonických zemětřesení (pozvánka)
14. 12. Jakub Velímský (KG MFF UK) et al.
Swarm+Oceans: Magnetic signatures of ocean flows in satellite data PDF (271 MB)
21. 12. Michaela Walterová (KG MFF UK)
Terestrické exoplanety: Co víme o jejich vnitřní struktuře? PDF
4. 1. Kateřina Sládková (KG MFF UK)
seminář odložen
11. 1. Michail Maximov (KG MFF UK)
Fast calculations of the Hessian in the global EM induction problem

Letní semestr / Summer term 2015/16

2. 3.
Karlov 14:00
Strouhalovská přednáška Marie Běhounkové
Ledové měsíce Jupiteru a Saturnu: geofyzikální pohled (zpráva a foto)
9. 3. Tomáš Roubíček (Matematický ústav Univerzity Karlovy)
Modelling of lithospheric faults − various demands, options, concepts
23. 3. Jakub Velímský (KG MFF UK)
Toroidální magnetické pole v oceánech
30. 3. Michaela Káňová (KG MFF UK)
Slapy na terestrických exoplanetách PDF
6. 4. Prokop Závada (GFÚ AV ČR)
Analogové modelování jako nástroj k pochopení dynamiky geologických systémů
13. 4. Jakub Michálek (MFF UK)
Numerické modelování kmitání hlasivek
20. 4. EGU
 
27. 4. Ondřej Šrámek (KG MFF UK)
Částicová geofyzika: geoneutrina a vzácné plyny
4. 5. rektorský den
 
11. 5.
14:00
Robert H. Tyler
Dynamic response of ocean tides in the icy satellites
This study illuminates scenarios whereby the heat produced by the dissipation of ocean tides is significant in the heat budgets maintaining liquid oceans on icy satellites in the outer Solar System. It has been shown in previous work that ocean tides, if resonantly forced, can supply heat at or exceeding the rates necessary for maintaining these oceans. It has also been shown that because of feedbacks these resonant configurations may be unavoidable under typical situations. This study extends from the previous work and seeks to examine the full set of dynamically-consistent ocean tidal solutions to describe the param- eter dependencies that may cause one ocean to become trapped in such a vigorous ocean state while allowing another to freeze—why do some of these satellites have oceans, and others do not? It is found that even with no other sources of heat, a liquid ocean on many of these satellites would be maintained by ocean tidal heat because the process of freezing (which changes the thickness of the remaining liquid ocean and thereby the eigenmodes) would push the ocean into a resonant configuration, with the associated increase in heat production preventing further freezing and stabilizing the configuration. An ocean on Io or Mimas would suffer extreme tides (with heat generated exceeding 1 W/m2) unless an implausibly large volume of water were present to lift the eigenmodes of the configuration out of resonance with the tidal forces. Europa can maintain a thick (100 km) ocean due to an obliquity-forced tidal resonance, while parameters for most other satellites suggest eccentricity-driven resonance scenarios involving much thinner ocean thicknesses (1–10s km). But these thin ocean thickness in the latter scenarios will be altered by ice cover: as the ice cover damps the ocean tidal response, significant heat is still generated which would stall freezing but the ocean thicknesses are modified to larger values than would be expected without ice cover.
25. 5. Marie Běhounková, Ondřej Souček, Jaroslav Hron a Ondřej Čadek (KG MFF UK)
Zlomy a slapová deformace na Enceladu − první výsledky

Zimní semestr / Winter term 2015/16

7. 10. Jarníkovská přednáška (pozvánka)
 
14. 10. Vojtěch Patočka (MFF UK a ETH Curych)
Role viskoelasticity v plášťové konvekci PDF
21. 10. Gregor Golabek (University of Bayreuth, Německo)
Modelling the thermomechanical evolution of planetesimals
10. 11.
10:00 
Giuseppe Mitri (LPG Nantes)
Internal structure and evolution of Titan
25. 11. Mark Dostalík (MFF UK)
Influence of material parameters on stability of thermal convection PDF
2. 12. Jiří Bruthans a David Mašín (PřF UK)
Vznik impozantních pískovcových útvarů odhalen: Jak napěťové pole diriguje erozi a zvětrání s dovedností sochaře
9. 12.
12:30 
Aleš Bezděk (ASU AV)
Časově proměnné gravitační pole z pozorování umělých družic Země
16. 12. Marie Běhounková (MFF UK)
Enceladus
6. 1. David Einšpigel (MFF UK a Dublin Institute for Advanced Studies, Irsko)
Barotropní oceánský slapový model 3: Nekonečný příběh PDF
13. 1. Hana Čížková (MFF UK)
Compressible convection in models with complex mineralogy PDF
20. 1. Antoine Rozel (ETH Curych)
Grain size evolution in the mantle of the Earth + other results
Half the talk will be spent on the grain size evolution problem in the convecting mantle of the Earth. I will present how we calibrate a composite rheology (diffusion+dislocation) anticipating the effective non-equilibrium grain size in the convection cells. We are able to control the partitioning between diffusion and dislocation in upper and lower mantle with evolving grain size. I will also present results about the effect of a non-Newtonian rheology on the dynamics of Enceladus. Last, I will present a small set of simulations about the formation of continental crust in archean conditions.

Letní semestr / Summer term 2014/15

18. 2. W. Imperatori (ETH, Švýcarsko), M. Mai a M. Gális (KAUST, Saudská Arábie)
The effect of near-source scattering on ground motions
25. 2. Hana Čížková (KG MFF UK)
Subdukce v systému dvou desek − migrace subdukční zóny ve Filipínském moři PDF
4. 3.
Karlov 16:00
Johana Prokop Brokešová (KG MFF UK)
habilitační přednáška
11. 3. Ondřej Čadek (KG MFF UK)
Voda ve sluneční soustavě: život na Marsu, Europě nebo Enceladu?
18. 3. Shah Wali Faryad (PřF UK)
Vznik a vývoj vysokotlakých až ultravysokotlakých (HP-UHP) hornin v Českém masivu PDF
1. 4. Ana-Catalina Plesa (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt)
Thermo-chemical evolution and present day interior of Mars
8. 4. Tomáš Fischer (PřF UK a GFÚ AV ČR) a Ctirad Matyska (KG MFF UK)
Výstup CO2 a seismický ventil v západních Čechách
15. 4. Mark Dostalík (MFF UK)
Vliv materiálových parametrů na stabilitu termální konvekce
20. 4.
pondělí 13:10
Jakub Velímský, Zdeněk Martinec, David Einšpigel a Libor Šachl (KG MFF UK)
Ocean induction modelling: Method, benchmarks and predictions of DEBOT and LSG signatures (Swarm + Oceans) PDF
27. 4.
pondělí 13:10
William F. McDonough (University of Maryland)
Geoneutrinos and heat production in the Earth PDF poster
29. 4. Miroslav Brož (Astronomický ústav UK)
Simulations of asteroid families: knowns and unknowns PDF 2
6. 5.
14:00
Hauke Hussmann (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt)
Exploration of Ganymede and the Galilean moons with planetary missions poster
článek Julie Novákové o přednášce: JUICE is going to be fruitful blog
rozhovor Hauke Hussmanna s Julií Novákovou: Pluto: a world more fascinating than we’d hoped for blog a překlad
20. 5. Michaela Káňová (KG MFF UK)
Slapový vývoj oběžné dráhy PDF
Martin Krivoš (KG MFF UK)
Súvislosť subdukčného cyklu a frekvencie inverzií magnetického poľa Zeme PDF

Zimní semestr / Winter term 2014/15

8. 10. Ctirad Matyska (KG MFF UK)
Edukační poznámky o chaosu PDF
15. 10. Jakub Velímský (KG MFF UK)
Elektrická impedanční mamografie PDF
22. 10.
15:00
Ondřej Čadek (KG MFF UK) a Nicola Tosi (DLR Berlín)
Termálně indukované gravitační pole Merkuru
29. 10. Gael Choblet (CNRS/Univerzita v Nantes)
Thermal convection in the high presssure ices
5. 11. Ivana Kolmašová (ÚFA, AV ČR)
Ze všech stran se blýská
19. 11. Eliška Zábranová (KG MFF UK)
Úskalí modelování vlastních kmitů Země PDF
26. 11. Laura Alisic Jewell (Department of Earth Sciences, Jesus College, Cambridge)
Multi-scale dynamics and rheology of mantle convection with plates
3. 12. Michail A. Maximov (KG MFF UK)
Using a detailed near-surface conductivity model in global EM induction studies
10. 12. Petra Maierová (Česká geologická služba)
Zrno i to zrníčko − pohádky o růstu a rekrystalizaci PDF
17. 12. Ondřej Šrámek (KG MFF UK)
Formování a diferenciace ledových měsíců
5. 1.
pondělí
Vojtěch Patočka (KG MFF UK a ETH Curych)
Viskoelasticita v plášťové konvekci PDF

Letní semestr / Summer term 2013/14

26. 2. David Einšpigel (KG MFF UK)
Barotropní oceánský slapový model, vol. 2 PDF
5. 3. J. Velímský, Z. Martinec, L. Šachl, D. Einšpigel a L. Hanyk (KG MFF UK)
Magnetic signatures of barotropic and baroclinic ocean flows in Swarm data
12. 3.
14:00
Miloš Vaľko (KMA ZČU)
Vliv variací hydrologických a atmosférických hmot na tíhová měření
19. 3. Klára Kalousová (KG MFF UK)
Transport vody v ledové slupce Europy
26. 3. Ondřej Santolík (MFF UK)
Electromagnetic waves in the Earth's magnetosphere
2. 4. seminář odpadá
 
9. 4. Václav Kuna (GFÚ AV ČR)
Určení seismických sekvencí analýzou fraktální dimenze souboru zemětřesení
16. 4. Marie Běhounková a Ondřej Čadek (KG MFF UK)
Aktivita plum na Enceladu, vliv Andrade reologie
23. 4. Vojtěch Patočka (KG MFF UK): Viskoelasticita v konvekčních modelech PDF
Kateřina Sládková (MFF UK): Viskoelastická deformace v geofyzikálních aplikacích PDF
30. 4. Michaela Káňová (KG MFF UK)
Povrchová teplota na kamenných exoplanetách PDF
7. 5. Craig Bina (Northwestern University Evanston)
Slab stagnation and buckling in the mantle transition zone: Rheology, phase transition, trench migration, and seismic structure
14. 5. rektorský den
 

Zimní semestr / Winter term 2013/14

9. 10. Arie van den Berg (Utrecht University)
Realistic material properties and latent heat effects in mantle convection
16. 10. Seok Goo Song (ETH, Curych) − mimořádný seismický seminář
Developing a statistical framework that governs finite faulting process for simulation-based ground motion predictions
23. 10. děkanský den
 
30. 10. Vít Průša (Matematický ústav UK)
On models for fluid-like materials that are mechanically incompressible and thermally compressible or expansible and their Oberbeck-Boussinesq type approximations PDF
6. 11. Ondřej Souček (Matematický ústav UK)
Isidis, is it this? ... on Martian geo-puzzles in the Isidis Planitia
13. 11. Miroslav Kuchta (Department of Mathematics, University of Oslo)
Eikonal equation on unstructured meshes
Mikael Mortensen (Department of Mathematics, University of Oslo)
FEniCS and its application in biomedical computing
20. 11. Libor Šachl a David Einšpigel (KG MFF UK)
Simple benchmarks for ocean models, a comparison study PDF
27. 11. Ondřej Čadek (KG MFF UK)
Numerické modelování sypaných vulkánů na Marsu
4. 12. Michail Andrejevič Maximov a Jakub Velímský (KG MFF UK)
Ocean effect correction in global inversion of geomagnetic observatory data PDF
11. 12. seminář se nekoná
překryv s AGU Fall Meeting
16. 12. Paul Tackley (ETH Curych), Nečasův seminář mechaniky kontinua (Karlín, K1)
The dynamics and evolution of rocky planets in our solar system and beyond PDF
18. 12. Ondřej Šrámek (University of Maryland)
Calculating subsurface nucleonic production of noble gas nuclides: implications on crustal and mantle K, Th, U abundances PDF

Letní semestr / Summer term 2012/13

27. 2. Ondřej Čadek (KG MFF UK)
Úvod do studia ledových měsíců velkých planet − část 2
6. 3. Eduard Petrovský (GFÚ AV ČR)
Magnetické částice a životní prostředí: identifikace a aplikace
13. 3. Josef Pek (GFÚ AV ČR)
Efekt anizotropie v elektromagnetickém poli Země
20. 3. Marie Běhounková (KG MFF UK)
Slapové zahřívání a konvekce v ledové slupce Enceladu: počátky konvekce PDF
27. 3. Jan Šafanda (GFÚ AV ČR)
Časové změny podpovrchové teploty jako odezva na klimatické změny
3. 4. Aleš Špičák (GFÚ AV ČR)
Spouštění seismické aktivity pod podmořskými vulkány silnými vzdálenými zemětřeseními
10. 4. seminář není (EGU)
 
17. 4. David Einšpigel (KG MFF UK)
Globální barotropní oceánský model PDF
24. 4. Hana Šustková (KG MFF UK)
Maticově spektrální přístup k modelování konvekce
1. 5. státní svátek
 
8. 5. státní svátek
 
15. 5. Klára Kalousová (KG MFF UK a Université de Nantes)
Podpovrchové tání ledu a proudění vody v ledové slupce Europy
22. 5. Michail Andrejevič Maximov (Novosibirská státní univerzita)
Speed characteristic of Earth's crust according to deep seismic sounding on main geophysical profiles
12. 6. Michaela Káňová (KG MFF UK)
Insolace a povrchová teplota na planetách mimo sluneční soustavu PDF

Zimní semestr / Winter term 2012/13

10. 10. Grit Freiwald (AWI Bremerhaven)
Combining a stationary ocean model and mean dynamic topography data
17. 10. seminář se nekoná
24. 10. Daniel Bolte (KG MFF UK)
Part I. Lithospheric structure and rigidity of the Nazca plate
Part II. Ice modeling: Why we need to know the past to understand the future!
31. 10. Jakub Velímský (KG MFF UK)
Chytrákova šála, aneb jak pracovat na projektu ESA a nezbláznit se z toho PDF
7. 11. Hana Čížková (KG MFF UK)
Time-varying subduction and rollback velocities in slab stagnation and buckling PDF
14. 11. Ondřej Šrámek (University of Maryland)
Geoneutrinos and the heat budget of the Earth PDF
21. 11. Shun-ichiro Karato (Department of Geology and Geophysics, Yale University)
Deep penetration of molten iron at the core-mantle boundary: An experimental study PDF
28. 11. Petr Brož (GFÚ AV ČR)
Explozivní vulkanismus na Marsu − teorie versus realita
5. 12. Vojtěch Patočka (KG MFF UK)
Dynamika systémů s proměnnou hmotností PDF
12. 12. Ondřej Čadek (KG MFF UK)
Úvod do studia ledových měsíců velkých planet − část 1
19. 12. Ondřej Krýza (PřF UK)
Statistické zpracování numerických modelů Českého masivu PPTX
(9. 1.) Ondřej Čadek (KG MFF UK)
seminář přeložen do letního semestru
Úvod do studia ledových měsíců velkých planet − část 2

Letní semestr / Summer term 2011/12

22. 2. Ondřej Souček
předseminář o cestách po Jižní Americe HTML
29. 2. společný geodynamicko-seismický seminář ku příležitosti životního výročí doc. O. Novotného PDF
7. 3.
(10:10:10)
Ondřej Čadek
Termální vývoj Saturnova měsíce Enceladu PDF (v rámci astronomického semináře)
14. 3. Jakub Velímský a Ctirad Matyska
Spinové přechody železa v plášti PDF (J. V.) PDF (C. M.)
21. 3. Nicola Tosi (TU & DLR Berlín)
Mercury's thermo-chemical evolution from numerical models constrained by MESSENGER observations PDF
28. 3. Amir Khan (ETH Zurich)
A Bayesian perspective on seismic tomography PDF
4. 4. seminář zrušen
souběh s udělováním titulu dr. h. c. profesoru Kumbakonamu R. Rajagopalovi PDF
11. 4. Jakub Michálek
Model struktury hlasivky v Elmeru
18. 4. Miroslav Kuchta
Thermal convection with evolving surface in a rotating icy satellite PDF
25. 4. seminář zrušen
souběh s EGU General Assembly, Vídeň
2. 5. Nina Benešová
Modelování znečištění ovzduší PDF
9. 5. Caroline Dumoulin
How to model the dynamic topography of terrestrial planets?
16. 5. Tomáš Roubíček (MFF Praha)
A model of rupture of lithospheric faults with re-occurring earthquakes PDF
Abstract: An isothermal small-strain model based on the concept of generalized standard solids is devised, combining Maxwell-type rheology, damage, and perfect plasticity in the bulk. An interface analogue of the model is formulated at the lithospheric faults, exploiting concepts of adhesive contacts with interfacial plasticity. The model covers simultaneously features as rupturing of the fault zone accompanied with weakening/healing effects and also seismic waves emission and propagation connected with the sudden ruptures of the fault or a fluidic-like aseismic response between the ruptures. Stable numerical strategy based on semi-implicit discretisation in time is devised and its convergence is shown. Numerical simulations documenting the capacity of the model to simulate earthquakes with repeating occurrence are performed by using the so-called single-degree-of-freedom slider.
23. 5. Libor Šachl
Dynamika oceánského proudění PDF

Zimní semestr / Winter term 2011/12

6. 10. Hiroaki Toh (Graduate School of Science, Kyoto University, Japan)
On the tsunami-induced EM fields at the seafloor: Lessons learned from the 2006-2007 Kuril and 2011 Tohoku tsunamis PDF
12. 10. Miloš Vaľko (Geodetická observatoř Pecný a Západočeská univerzita v Plzni)
O hledání Slichterova tripletu PDF
19. 10. Josef Málek (Matematický ústav UK) www
Nové přístupy k modelování (geofyzikálních) materiálů
26. 10. seminář zrušen
2. 11. Ondřej Čadek a Petra Maierová (KG MFF UK)
Variscan evolution of the Bohemian Massif PDF
 
 
7. 11.
8. 11.
9. 11.
10. 11.
11. 11.
Giorgio Spada (Università degli Studi di Urbino "Carlo Bo", Italia) www
Lecture course on Sea level variations and global geodynamics (all PDFs 147 MB)
Introductory notes about sea level and geodynamics PDF
Loading problems and rheological models PDF
The sea level equation, theory and applications PDF
Secular sea level variations PDF
Greenland uplift and regional sea level changes PDF
16. 11. Eliška Zábranová (KG MFF UK)
Těžíc z GOPE dat: Tohoku 2011 PDF
23. 11. Shun-ichiro Karato (Department of Geology and Geophysics, Yale University) www
Deep and shallow mantle partial melting, water, grain-boundary sliding and the origin of the asthenosphere PDF
30. 11. Ondřej Souček a František Gallovič (Matematický ústav a KG MFF UK)
Tření jako (ne)aktivovaný proces PDF (F. G.) PDF (O. S.)
7. 12. seminář zrušen (překryv s AGU)
14. 12. Hana Čížková (KG MFF UK)
Odhady viskozity spodního pláště z rychlosti subdukovaných litosférických desek PDF
21. 12. besídka katedry
4. 1. David Einšpigel (KG MFF UK)
Navier-Stokesovy rovnice v aproximaci mělké vody PDF
11. 1. seminář zrušen

Letní semestr / Summer term 2010/11

2. 3. Marie Běhounková (KG MFF)
Slapově buzené teplotní nestability: vliv na obyvatelnost exo-Zemí PDF
9. 3. David Einšpigel (KG MFF)
Úvod do oceánského proudění PDF
16. 3. Hana Čížková (KG MFF)
Hloubkově proměnné parametry a deformace slabů ve spodním plášti PDF
23. 3. Petra Maierová (KG MFF)
Kinematický model subdukující desky s teplotně a tlakově závislou tepelnou vodivostí PDF
30. 3. Ondřej Šrámek
CitcomS − nástroj na modelování konvekce v zemském plášti PDF
6. 4. seminář se nekoná (překryv s EGU)
13. 4. Ondřej Šrámek
Endogenní model dichotomie Marsu spřažený s ranou migrací vulkanické provincie Tharsis PDF
20. 4. Petr Brož (GFÚ AV ČR)
Monogenní sopečné procesy v oblasti Tharsis: existence sypaných či kompozitních kuželů na Marsu? PDF
27. 4. Jakub Velímský (KG MFF)
Geomagnetická observatoř Gan PDF
4. 5. Ondřej Peisar (MFF)
Jouleovské zahřívaní Merkuru PDF
11. 5. Nico de Koker (BGI Bayreuth)
First-principles computations of thermal conductivity in the deep Earth
18. 5. seminář se nekoná (rektorský den)
25. 5. Martin Čochner (MFF)
Modelování EM indukce nespojitou Galerkinovou metodou PDF

Zimní semestr / Winter term 2010/11

6. 10. Ondřej Čadek a Ctirad Matyska (KG MFF UK)
Co s h?
18. 10.
pondělí
Shun-ichiro Karato (Yale University)
Water distribution in the Earth's mantle − implications for the global water cycle
20. 10. Shun-ichiro Karato (Yale University)
Deformation of slabs in the deep mantle
27. 10. Nina Benešová (KG MFF UK)
Chladnutí Země
3. 11. Alexandra Guy (KG MFF UK)
Geophysical potential field data interpretations to study the mechanisms of the formation of the Central Asia Orogenic Belt coupled with geological complementary works
10. 11. seminář R. Matějkové zrušen
17. 11. seminář se nekoná
překryv se setkáním účastníků projektu c2c (Mariánské Lázně)
24. 11. Javier Quinteros (GFZ Potsdam)
Constraining nature. Insight from numerical models of subduction
1. 12. Tomoo Katsura (BGI Bayreuth)
Adiabatic temperature profile in the mantle
8. 12. Radka Matějková (GFÚ AV ČR)
Discontinuous character of the Wadati-Benioff zone in the Banda Arc region: a consequence of a cyclic character of the process of subduction
15. 12. Klára Kalousová (KG MFF UK)
Modelování dynamiky ledových měsíců s kapalnou fází − teoretická formulace
5. 1. Eliška Zábranová (KG MFF UK)
Modelování anelastické odezvy vlastních kmitů zemětřesení v Chile 2010 PDF
12. 1. Miroslav Kuchta (MFF UK)
Termálna konvekcia s voľným povrchom v rotujúcom ľadovom mesiaci
19. 1. Jiří Zahradník (KG MFF UK)
Mw 8.8, Chile 2010 a měření v subseismickém oboru (< 1 mHz); přehled ZIP (97 MB)

Letní semestr / Summer term 2009/10

3. 3. Adela Androvičová (MFF UK)
Informace o práci na diplomovém úkolu
10. 3. seminář se nekoná
17. 3. Ctirad Matyska, Ondřej Čadek, Hana Čížková a Jakub Velímský (MFF UK)
Co dál s postperovskitem?
24. 3. Pavla Hrubcová (GFÚ AV ČR), Wolfram Geissler (Alfred Wegener Institute, Bremenhaven)
Přechod kůra−plášť na západním okraji Českého masivu z pohledu různých seismických metod
31. 3. Matthieu Quinquis (NGU Trondheim a MFF UK)
Numerical models of slab dehydration and mantle wedge dynamics
7. 4. Alexandra Guy (MFF UK)
Studies of the Bohemian Massif and the Central Asian Orogenic Belt in an interdisciplinary way: Geological structures, gravimetric, magnetic and numerical modelling tools
14. 4. Martina Ulvrová (ENS Lyon a MFF UK)
Dynamika magmatického oceánu
Petra Maierová (MFF UK)
Rozšíření softwaru Elmer pro modelování deformace litosféry
21. 4. Vojtěch Pálinkáš, Jakub Kostelecký a Miloš Vaľko (VÚGTK)
Gravimetrická měření na GO Pecný − význam, měřící technika, výsledky
28. 4. Eliška Zábranová (MFF UK)
Modelování vlastních kmitů planetárních těles maticovou metodou s pseudospektrální přesností
5. 5. seminář se nekoná (EGU Vídeň)
12. 5. seminář se nekoná (rektorský den)
19. 5. Craig Bina (Northwestern University Evanston)
Buoyancy, stress, and stagnation in subduction zones
10. 6. Susanne Buiter (Norwegian Geological Survey)
Comparison of the numerical and analog models of crustal deformation

Zimní semestr / Winter term 2009/10

7. 10. K. Pinheiro (ETH Zurich, National Observatory Rio de Janeiro), A. Jackson (ETH Zurich), Jakub Velímský (ETH Zurich, KG MFF UK)
Mantle electrical conductivity and geomagnetic jerks: Data analysis, forward and inverse problems
14. 10. Arie van den Berg (Utrecht University)
Super-Earth-exoplanets revisited
21. 10. c2c mini-symposium
10:00 Nicola Tosi (KG): Mantle convection with the post-perovskite phase change and pressure-dependent material properties
11:00 Zurab Chemia (Bayerisches Geoinstitut)
14:30 Gerd Steinle-Neumann (Bayerisches Geoinstitut): Deep Earth structure from a mineralogical perspective
16:00 Alexandra Guy (KG a Universite Strasbourg)
17:00 Petra Maierová (KG): Numerical modeling of the tectonic evolution of the Bohemian Massif
4. 11. Marie Běhounková (Universite Nantes)
Tides contribution to thermal evolution within planets: toward a coupled model
11. 11. Radka Matějková, Aleš Špičák, Jiří Vaněk (GFÚ AV ČR)
Seismological constraints on the evolution of the Banda Sea region
25. 11. Arrigo Caserta (INGV Rome)
Soil shaking in Rome during the 2009 L'Aquila earthquake sequence: data analysis and numerical simulations
2. 12. Olivia Golle (KG)
Mantle convection, topography and geoid on planetary bodies
16. 12. Nina Benešová (KG)
Ještě jednou geoid a topografie Venuše
13. 1. Klára Kalousová (KG)
Gravitační pole a topografie Marsu

Letní semestr / Summer term 2008/09

25. 2. Karel Schulmann (Universite Louis Pasteur, Strasbourg)
seminář zrušen
4. 3. Ondřej Souček (KG MFF UK)
Nový (r)evoluční model ledovcového tečení aneb SIA-I algoritmus v praxi
11. 3. Ondřej Šrámek (Department of Physics, University of Colorado, Boulder)
Model rotace litosféry Marsu: dynamické napětí a souvislost s povrchovou tektonikou
18. 3. Lubica Valentová (KG MFF UK)
Subdukující desky a geoid
25. 3. Petra Maierová (KG MFF UK)
Modelování vývoje Českého masivu
1. 4. Miroslav Kuchta (Matematický ústav MFF UK)
Modelování termální konvekce v měsíci Iapetus
8. 4. Klára Kalousová (KG MFF UK)
Gravitační pole a topografie Marsu (informace o práci na diplomovém úkolu)
15. 4. Martin Čochner (MFF UK)
Řešení úlohy EM indukce v cylindrických souřadnicích
22. 4. Karel Schulmann (Universite Louis Pasteur, Strasbourg)
Mechanisms of accretion and mechanical behaviour of supra-subduction orogenic lower crust: examples of continental and oceanic upper plate growths
29. 4. Nina Benešová (KG MFF UK)
Laterální variace viskozity v pláštích Merkuru a Venuše
6. 5. seminář se nekoná (habilitační přednáška H. Čížkové)
13. 5. Ctirad Matyska, Eliška Zábranová, Libor Šachl (KG MFF UK)
Počátek konvekce
18. 5. Thomas Geenen (Utrecht University)
Scalable robust solvers for unstructured FE modeling applications; solving the Stokes equation for models with large, localized, viscosity contrasts

Zimní semestr / Winter term 2008/09

8. 10. Ondřej Šrámek (freelance)
Z deníku pozorovatele na PLUME Cruise IV 2007 − vyzvedávání seismografů z oceánského dna v okolí Havajských ostrovů
15. 10. Eliška Zábranová (KG)
Vlastní kmity a slapy měsíců a planet
22. 10. Radka Matějková (GFÚ AV ČR)
Příspěvek k tektonické interpretaci rozložení seismické aktivity v ostrovním oblouku Banda, jihovýchodní Asie
29. 10. Matthieu Quinquis (Geological Survey of Norway)
Numerické modely dehydratace slaBŮ
5. 11. Kevin Fleming (GFZ Potsdam)
SAFER: Seismic eArly warning For EuRope − An earthquake early warning and response research program
19. 11. Nina Benešová (KG)
Konvekce v plášti Země a Venuše
26. 11. Arie van den Berg (Utrecht University)
Super-Earth
10. 12. Ivo Opršal, Ctirad Matyska (KG)
Rozlišování lokálních struktur v lineárních úlohách − zrušeno
17. 12. Alice Guest
Raný vývoj Marsu z pohledu modelování pevnosti litosféry
7. 1. Jakub Velímský (KG)
EM indukce v Zemi: 1) D": Jak to vidí CHAMP? 2) Formulace obrácené úlohy s přihlédnutím k chybám v popisu vnějšího pole
14. 1. Nicola Tosi (KG)
Can the long-wavelength geoid be used to map postperovskite in the D" layer?

Letní semestr / Summer term 2007/08

5. 3. Martina Ulvrová (KG)
Dynamics of metal–silicate equilibration in a terrestrial magma ocean (informace o diplomovém úkolu) PDF
12. 3. Joost van Summeren (Utrecht University)
Expressions in the geoid calculated from numerical models of thermo-chemical mantle convection
19. 3. Nina Benešová (KG)
Konvekce v modelu s laterálními variacemi viskozity
26. 3. Petra Maierová (KG)
Odhad reologických parametrů ledových měsíců na základě pozorovaných deformací povrchu
31. 3.  Stanislav Ulrich, David Uličný, Aleš Špičák (GFÚ AV ČR)
Dynamika Českého masivu – seminář zrušen
9. 4. Ondřej Šrámek (KG)
Experimentální minerálová geofyzika: studium vody v olivínu
16. 4. Seminář se nekoná (kolize s vídeňským setkáním EGU)
23. 4. Tomáš Fischer (GFÚ AV ČR), Torsten Dahm (Institute of Geophysics Hamburg), Sebastian Hainzl (GFZ Potsdam)
Asymetrické hydraulické trhliny v sedimentech: důsledek horizontálního gradientu napětí?
30. 4. Nicola Tosi (KG)
A 2D convection code for modelling mantle and lithospheric deformations
7. 5. Klára Kalousová (KG)
Tělesa Sluneční soustavy: analýza vnitřní stavby na základě topografie a gravitačního pole PDF
Adela Androvičová (KG)
Vliv Paierlsova tečení na subdukující desky
14. 5. Seminář se nekoná (rektorský a děkanský den)
21. 5. Martin Pauer (KG)
Přímé a inverzní modelování topografie a gravitačního pole planet
5. 6. Yanick Ricard (CNRS/ENS Lyon/UCB Lyon 1, Francie)
Název bude upřesněn. Seminář bude zahájen v 10:00.

Zimní semestr / Winter term 2007/08

3. 10. Martina Ulvrová (KG)
Metal-silicate equilibration in a terrestrial magma ocean
10. 10. Nina Benešová (KG)
Modely plášťových plum
17. 10. Mark Wieczorek (IPG Paris)
The interior structure of the Moon: What do geophysical measurements tell us
24. 10. Nicola Tosi (KG)
Low-degree geoid of short-wavelength subduction models
31. 10. Martin Kukačka (KG)
Numerické modely subdukce a plášťového klínu
7. 11. Ondřej Šrámek (KG)
Deformation in two-phase media: coupling between melting and viscous flow – seminář zrušen
14. 11. Felipe Orellana Rovirosa (KG)
Numerical models of subducted slabs
21. 11. Ondřej Souček (KG)
Když je led placatý... aneb iterační zpřesnění škálovací aproximace v úloze ledovcového tečení
28. 11. Marie Běhounková (KG)
Early history of the Earth – seminář zrušen
5. 12. Jaroslava Kalvová (KMOP)
Globální změna klimatu
12. 12. Ondřej Šrámek (KG)
Modeling of two-phase flow in geophysics: partial melting, compaction and planetary differentiation
9. 1. Jakub Velímský, Ondřej Souček (KG)
Adjungovaná úloha k problému EM indukce

Letní semestr / Summer term 2006/07

21. 2. Petra Maierová (KG MFF UK)
Odhad reologických parametrů ledovcových měsíců na základě pozorovaných deformací povrchu
Eliška Zábranová (KG MFF UK)
Vlastní kmity a slapy měsíců a planet
(prezentace pokroků v práci na diplomových úkolech)
28. 2. seminář se nekoná (c2c)
7. 3. Hana Čížková (KG MFF UK)
Modelování subdukcí (přehled)
14. 3. Wali Faryad (PřF UK)
Pole stability a změna horninotvorných minerálů podél subdukční zóny
21. 3.
11:30
Georgios Balasis (National Observatory of Athens)
What wavelets help us to discover in geomagnetic data?
21. 3. David Mašín (PřF UK)
Teorie hypoplasticity a její využití pro konstituční modelování zemin
28. 3. Jan Matas (ENS Lyon)
Struktura a složení spodního pláště: předpovědi a omezení z hlediska termodynamického
29. 3.
15:00
Jan Matas (ENS Lyon)
Seismické tlumení ve spodním plášti: frekvenční závislost a vliv na vlastnosti spodního pláště
4. 4. seminář se nekoná
11. 4. Nina Benešová (KG MFF UK)
Termální konvekce v plášti s laterálně závislou viskozitou
18. 4. seminář se nekoná (EGU)
23. 4.
12:45
Zdeněk Martinec (KG MFF UK, GFZ Potsdam)
Rotační deformace a viskozita pláště
25. 4. Jakub Velímský (KG MFF UK, VCDZ VÚGTK)
Elektrická vodivost ve spodním plášti ze satelitních studií
2. 5. Ľubica Valentová (KG MFF UK)
Globální rotace zemské litosféry: Mýtus, nebo realita?
Jana Lazorčáková (KG MFF UK)
Předpověď změn úrovně mořské hladiny pro různé scénáře globálního oteplování
(prezentace bakalářských prací)
9. 5. Martin Pauer (KG MFF UK, DLR Berlin)
Modelování elastické/viskoelastické litosféry planet
23. 5. Petra Maierová (KG MFF UK)
Odhad reologických parametrů ledovcových měsíců na základě pozorovaných deformací povrchu
Eliška Zábranová (KG MFF UK)
Vlastní kmity a slapy měsíců a planet
Radim Kusák (KDF MFF UK)
Přehled geofyziky: Geomagnetismus a geoelektřina (učební text)
(prezentace pokroků v práci na diplomových a bakalářských úkolech)
29. 5.
9:00
Marie Běhounková (KG MFF UK, GFÚ AV ČR)
Modelování deformací v plášti metodou posunutých sítí

Zimní semestr / Winter term 2006/07

18. 10. Martin Pauer (KG MFF UK, DLR Berlin)
Co (ne)víme o Merkuru
25. 10. Ivo Opršal (KG MFF UK)
název bude sdělen na začátku přednášky
1. 11. Marie Běhounková (KG MFF UK)
FD pro CBMICM ve 2-D a možné aplikace
8. 11. Ondřej Souček (KG MFF UK)
I cesta může být cíl aneb několik problémů v úloze modelování ledovcové zátěže
15. 11. Dimitrios Tsoulis (Aristotle University of Thessaloniki)
The usage of global digital databases for routine applications of forward gravity field modelling over local or regional scales
22. 11. Jakub Velímský (KG MFF UK, VCDZ VÚGTK)
Geomagnetické střiky
29. 11. Nicola Tosi (GFZ Potsdam, KG MFF UK)
téma bude upřesněno později
6. 12. Jan a Jakub Kostelečtí (VCDZ VÚGTK)
Výzkumné centrum dynamiky Země, družicová geodézie a GPS měření
13. 12.. Tomáš Pergler (KG MFF UK)
Koseismická deformace, metoda INSAR a využití paralelního programování
20. 12. Nina Benešová (KG MFF UK)
Termální konvekce v třírozměrné sférické geometrii
3. 1. Leo Eisner (Schlumberger Cambridge Research)
IMAGES of the hydraulic fractures
8. 1. Zdeněk Martinec (KG MFF UK, GFZ Potsdam)
Statistická analýza GRACEovských dat
15. 1. Zdeněk Martinec (KG MFF UK, GFZ Potsdam)
Rotační deformace a viskozita pláště

Letní semestr / Summer term 2005/06

1. 3. Ondřej Souček (KG MFF UK)
Alternativní přístup k teorii konstitutivních vztahů
8. 3. Nina Benešová (KG MFF UK)
3D program pro simulace konvekce v plášti (informace o práci na diplomovém úkolu)
15. 3. Vojtěch Kapsa (KCHO MFF UK)
Počítačový cluster na Karlově
22. 3. Aleš Špičák (GFÚ AV ČR)
Příspěvek k poznání vnitřní tektonické stavby subdukující litosférické desky založený na prostorové analýze dotřesových sekvencí silných zemětřesení
29. 3. Jana Lazorčáková a Petra Maierová (KG MFF UK)
Informace o práci na bakalářských úkolech
5. 4. Stanislav Ulrych (GFÚ AV ČR)
Geologický záznam změny v dynamice a geometrii subdukce (na příkladu uzavření Mozambického oceánu)
12. 4. Dana Červinková, Martina Ulvrová a Eliška Zábranová (KG MFF UK)
Informace o práci na bakalářských úkolech
19. 4. Jan Burjánek (KG MFF UK)
Dynamika zlomu
26. 4. Jan Šimkanin (GFÚ AV ČR)
Hydromagnetická dynama
3. 5. Petr Holota (VÚGTK) a Otakar Nesvadba (Zeměměřický úřad)
Řešení slabě formulovaných okrajových úloh při určování potenciálu tíhového pole Země
11. 5.
14:00
Shun-ichiro Karato (Yale University)
The transition-zone water filter model for mantle circulation
24. 5. Miroslav Brož (AÚ UK)
Formování planet − omezení plynoucí z pozorování a dynamiky malých těles sluneční soustavy

Zimní semestr / Winter term 2005/06

12. 10. Nicola Tosi (GFZ Potsdam)
Spherical harmonic-finite element approach to present day mantle convection
26. 10. Rico Hengst (GFZ Potsdam)
The continental water storage − variations of the Earth's rotation caused by hydrological effects
2. 11. František Němec (KEVF MFF UK)
Vliv zemětřesení na intenzitu elektromagnetických vln ve vrchní ionosféře
9. 11. Jakub Velímský (KG MFF UK)
(Ne)konečné elementy v modelování viskoelastické relaxace Země
16. 11. Marie Běhounková (KG MFF UK)
Vztah mezi odchylkami teploty a seismických rychlostí ve spodním plášti
23. 11. Hana Čížková (KG MFF UK)
Napětí v subdukovaných litosférických deskách − vliv hraniční podmínky v numerickém modelu
7. 12. Gary Kocurek (University of Texas at Austin)
Sedimentary geology on Mars: Aeolian dune patterns and signs of ancient water bodies
14. 12. Ondřej Čadek (KG MFF UK)
Constraints on mantle flow from geoid, dynamic topography and seismic anisotropy

Letní semestr / Summer term 2004/05

16. 3. C. Matyska (KG MFF UK)
PPP
16. 3. J. van Summeren (Utrecht University)
On the survival of a heterogeneous deep mantle reservoir: constraints from evolutionary numerical mantle convection models
23. 3. H. Schmeling (Frankfurt University)
The problem of modeling subduction in numerical codes
30. 3. M. Pauer (KG MFF UK)
Is the Martian crust thin or thick?
6. 4. G. Marquartová (Frankfurt University)
Mantle-lithosphere-crust − The volcanic complex "Iceland" as a numerical model
13. 4. A. van den Berg (Utrecht University)
Mars from crust to core: some global physical considerations
20. 4. J. Pek (GFÚ AV ČR)
Magnetotelurické metody výzkumu elektrické vodivosti
4. 5. J. Velímský (KG MFF UK)
EM indukce: modelování v časové oblasti, 1-D a 2.5-D inverze dat ze satelitu CHAMP
25. 5. I. Sasgen (GFZ Potsdam)
Geodetic signatures of glacial changes in Antarctica

Zimní semestr / Winter term 2004/05

8. 9. Jeroen van Hunen (ETH Zürich)
Three-dimensional small scale convection below the oceanic lithosphere
15. 9. Kevin Fleming (GFZ Potsdam)
Glacial rebound and sea level change around Greenland since the last glacial maximum
22. 9. Kevin Fleming (GFZ Potsdam)
The influence of the viscosity stratification below Iceland on glacial-isostatic adjustment
29. 9. Kevin Fleming (GFZ Potsdam)
Present-day sea-level and geoid change around Greenland
27. 10. Stefan Buske (Freie Universität Berlin)
Reflection-Image-Spectroscopy of a subduction zone
3. 11. Jan Hagedoorn (GFZ Potsdam)
Reduction of the influence of pleistocene ice-sheet evolution on a global tide-gauge data set
10. 11. Michal Baťka (KMOP MFF UK)
Numerické řešení rovnic atmosférické dynamiky
24. 11. Georgios Balasis (GFZ Potsdam)
Study electromagnetic induction in the Earth: from magnetotellurics to satellite measurements
1. 12. Luboš Košťál (Fyziologický ústav AV ČR)
Podobnost spojitých rozdělení pravděpodobnosti a její aplikace při studiu kódování informace v neuronech
8. 12. Marie Běhounková (KG MFF UK, GFÚ AV ČR)
Třírozměrná syntetická tomografická inverze
15. 12. Ondřej Souček (KG MFF UK)
Termomechanický model polytermálního ledovce (informace o práci na diplomovém úkolu)
5. 1. Tomáš Pergler (KG MFF UK)
Třírozměrné konečné elementy

Letní semestr / Summer term 2003/04

25. 2. Ladislav Hanyk (KG MFF UK)
Grafický systém Amira
3. 3. Aleš Raidl (KMOP MFF UK)
Deterministický chaos
31. 3. Volker Kleman (GFZ Potsdam)
Viscoelastic layering of the lithosphere and implications for its effective thickness in response to Pleistocene ice loads
7. 4. Arie van den Berg (Utrecht University)
The impact of temperature and pressure dependent thermal conductivity on mantle convection and secular cooling of the Earth
14. 4. Aleš Špičák (GFÚ AV ČR)
Geodynamický vývoj Oháreckého riftu
21. 4. Luděk Vecsey, Jaroslava Plomerová, Vladislav Babuška (GFÚ AV ČR), Uli Achauer
BOHEMA W.G., seismická anizotropie a tomografie svrchního pláště západní části Českého masivu − první výsledky pasivního experimentu BOHEMA 2001-2003
3. 5. Zdeněk Martinec (KG MFF UK)
Geomagnetic induction modelling based on CHAMP magnetic vector data
12. 5. Balint Süle (Eötvös University)
název bude upřesněn později

Zimní semestr / Winter term 2003/04

15. 10. Martin Pauer (KG MFF UK)
Gravitační pole a topografie Venuše (informace o práci na diplomovém úkolu)
22. 10. Jan Hagedoorn (GFZ Potsdam)
Glacial isostatic adjustment and recent sea-level change
29. 10. Luděk Vecsey (GFÚ AV ČR)
Konvekce s velmi vysokým Rayleighovým číslem
5. 11. Libor Inovecký a Tomáš Pergler (MFF UK)
informace o práci na diplomovém úkolu
12. 11. Attila Galsa a Bálint Sülle (Eötvös University, Budapest)
název bude upřesněn později
19. 11. Ctirad Matyska (KG MFF)
Bullenův parametr v zemském plášti
26. 11. Aleš Špičák, Jiří Vaněk, Václav Hanuš (GFÚ AV ČR)
Hluboká stavba a seismotektonika konvergentních okrajů litosférických desek na základě analýzy globálních seismických dat
3. 12. Ladislav Hanyk (KG MFF UK)
Disipační záhřevy v zemském plášti vyvolané glaciálními změnami
10. 12. Luděk Klimeš (KG MFF UK)
Inverze časů šíření
17. 12. Marie Běhounková (KG MFF UK)
Tomografická inverze syntetických dat (informace o práci na diplomovém úkolu)

Letní semestr / Summer term 2002/03

19. 2. M. Kukačka (KG MFF UK)
Souvisí obsah vody v subdukci s jejím sklonem?
26. 2. J. Matas (ENS Lyon, Francie)
Termodynamika fázových rozhraní
5. 3.
9:00
J. Velímský (KG MFF UK)
Modelování elektromagnetické indukce v časové oblasti
5. 3.
10:00
L. Vecsey (GFÚ AV ČR)
Vlnky a jejich použití
19. 3. M. Pauer (KG MFF UK)
Co dnes víme o Venuši?
26. 3. E. Petrovský (GFÚ AV ČR)
Magnetomineralogie a její aplikace při studiu životního prostředí
27. 3. H. Schmeling (Univerzita Frankfurt)
Iceland plume modeling
2. 4. R. Inovecký (KG MFF UK)
Slabá formulace rovnic viskoelastické odezvy Země
16. 4. J. Šafanda (GFÚ AV ČR)
Vliv klimatických změn na podpovrchové teplotní pole
23. 4. J. Laštovička (ÚFA AV ČR)
Role lidské činnosti a sluneční aktivity (skleníkový efekt) v dlouhodobých změnách atmosféry a ionosféry
30. 4. D. Uličný, L. Špičáková (GFÚ AV ČR) a M. Rajchl (PřF UK)
Výplň sedimentárních pánví jako záznam tektonických a povrchových procesů (přehled výzkumných aktivit skupiny sedimentárních pánví na GFÚ AV ČR)
7. 5. J. Laurin (GFÚ AV ČR), B.B. Sageman (Northwestern University, Evanston, US) a D. Waltham (Royal Holloway, University of London, Velká Británie)
Orbitálně řízené změny úrovně mořské hladiny během křídy: nové argumenty z kombinace terénních dat (Colorado Plateau) a numerických modelů

Zimní semestr / Winter term 2002/03

Troja 2002

Letní semestr / Summer term 2001/02

6.−8. 3. J. Matas
Termodynamika a minerálová fyzika
19. 3. H. Čížková
Studium stability vrstevnaté konvekce
26. 3. L. Košťál
Vlastní kmity maxwellovské Země (informace o diplomovém úkolu)
2. 4. M. Běhounková
Seismická tomografie a subdukce litosféry
M. Pauer
Gravitační pole a topografie terestrických planet (odborná práce studentů 3. ročníku)
9. 4. M. Kukačka
Numerické modelování subdukující se litosféry
16. 4. J. Velímský
Modelování elektromagnetické indukce metodou konečných elementů
30. 4. D. Uličný, L. Špičáková, J. Laurin (GFÚ AV ČR) a M. Rajchl (PřF UK)
Výplň sedimentárních pánví jako záznam tektonických a povrchových procesů (přehled výzkumných aktivit skupiny sedimentarnich pánví na GFÚ)

Program v květnu bude upřesněn později. Cyklus přednášek předběžně přislíbili pracovníci ENS v Lyonu Jan Matas (minerálová fyzika), Yanick Ricard (modelování binárních kapalin) a Francis Albarede (geochemie).

Zimní semestr / Winter term 2001/02

17. 10. Karel Schulmann (PřF UK)
Přehled poznatků o litosferické reologii z experimentů a odhady napětí a rychlostí deformace v horninách
24.−26. 10. Meznárodní seminář
Mantle viscosity: Inferences from glacial isostasy and nonhydrostatic geoid
Přenášejí: Luce Fleitout (ENS, Paris), Giorgo Spada (Universita Urbino), Detlef Wolf (GFZ Potsdam), Georg Kaufmann (Universita Göttingen), členové geodynamické skupiny KG MFF UK a další
31. 10. Hana Čížková (KG MFF UK)
Reologie a deformace subdukovaných litosférických desek
7. 11. Martin Kukačka
Numerické modelování subdukované litosféry (informace o pokrocích v práci na doktorandském úkolu)
14. 11. Ondřej Šrámek, Petr Toman
Cokoliv jste chtěli vědět o postglaciálním výzdvihu, ale báli jste se na to zeptat (informace o pokrocích v práci na diplomovém úkolu)
21. 11. Uli Christensen (Göttingen)
Origin of surface bands on Jupiter by deep convection
28. 11. Literární seminář
Nové poznatky v oboru geochemie a co z toho plyne pro plášťovou konvekci
5. 12. Literární seminář − pokračování
Nové poznatky v oboru geochemie a co z toho plyne pro plášťovou konvekci
19. 12. Alice Tomášková (GFÚ AV ČR)
Měření elastických vlastností krystalů
9. 1. Ondřej Šrámek
Formování planetárních jader: Úvod do teorie bifázových systémů (informace o potenciálním tématu doktorské dizertační práce)