Sylabus: http://www.mff.cuni.cz
Čeká nás sedmitýdenní zkouškové období. Každý týden plánuji vypsat 1 až 2 distanční termíny zkoušky, a bude-li zájem/možnost, bude během zkouškového období i několik prezenčních termínů. Ke zkoušce se lze přihlásit i bez uděleného zápočtu.
Zkoušky budou začínat písemnou částí, kdy dostanete zadání 4 příkladů, na jejichž zpracování budete mít 90 minut. Inspirovat se můžete ukázkami písemných úloh z dřívějších let (níže). K práci můžete využívat přiměřené pomůcky, jako poznámky k přednášce, knihy, webové zdroje. Písemka se píše rukou na papír, na něm vypadají přibližně načrtnutá řešení lépe než ve zdrojovém souboru. Distanční zkoušky budou probíhat v Zoomu (link zašlu přihlášeným ke zkoušce emailem), průběh písemné části distančních zkoušek bude nahráván, písemku je třeba vypracovat před zapnutou kamerou (bude tedy třeba funkční kamera a dostatečné spojení) a po ukončení je třeba písemku jednak ukázat do kamery a jednak mi ji čitelnou a v rozumném formátu záhy zaslat emailem. Svou schopnost čitelně oskenovat/vyfotografovat rukou psanou A4 byste si měli ověřit, můžete mi pro otestování kdykoliv předem poslat nějaký vzor; případné technické problémy zjištěné až v den zkoušky by mohly zhatit celou Vaši námahu.
Absence rozumného náznaku řešení příkladu obvykle snižuje dílčí známku z písemky o stupeň. Předpokladem pro zdolání zkoušky je tak přiměřené zpracování alespoň dvou příkladů. Obtížnost všech příkladů nebývá totožná, nakonec tedy záleží na subjektivním posouzení zkoušejícím.
Před navazující ústní částí Vám každému zadám dvě témata, odpovídající sphinxovým prezentacím v odstavci Přednášky online. (Zadávat budu témata přednášená počínaje 19. 10., s výjimkou skromných minialgoritmů z 30. 11.) Pro přípravu ke zkoušce je kromě sphinxových prezentací vhodné používat i PDF soubory v odstavci Poznámky k přednášce. Po zadání otázek si připravíte koncept odpovědí, opět před kamerou, pak mi ho pošlete a pak si popovídáme, o Vaší písemce i o obou ústních tématech.
Studenty se speciálními potřebami prosím, aby se mi ozvali předem emailem, ať dohodneme potřebné postupy.
Je možné, že se zkušenostmi z prvních distančních termínů společně dojdeme k nějakým zpřesněním nebo změnám v uvedeném postupu. Pokud Vás napadne cokoliv k organizaci zkoušek, napište mi.
Tento odkaz Zoom Meeting − přednášky vede v čase podle rozvrhu k živě přenášeným přednáškám. Čekárna je vypnuta, speciální registrace není nutná, je však třeba znát heslo. Zapsaní studenti ho získali emailem, ostatní zájemci, ozvou-li se včas, ho mohou získat také.
K jednotlivým přednáškám postupně vznikají prezentace v dokumentačním systému Sphinx (reklama na Sphinx). Videozáznamy přednášek se ukládají na Zoom Cloud, odkud jsou záhy přenášeny na Google Drive. Odtud jsou streamovatelné, je ovšem vhodné upravit si během přehrávání kvalitu (360p, 720p, 1080p). Videozáznamy jsou volně přístupné, žádné heslo. K dispozici budou po celý akademický rok.
Kondenzované texty vhodné k offline četbě během semestru a zvláště před zkouškou.
Souhrny: Poprvé s gnuplotem PDF, Poprvé s MATLABem a Octavem PDF, Poprvé s Pythonem PDF, Poprvé se Sphinxem HTML
Syntaktické diagramy Pascalu (M. Jireš) PDF
Paralelní přednáška (T. Ledvinka):
home,
poznámky PDF,
vzorník příkladů PDF,
úlohy od zkoušek PDF
Tento odkaz Zoom Meeting − cvičení vede v čase podle rozvrhu k živě přenášeným cvičením. Čekárna je vypnuta, speciální registrace není nutná, je však třeba znát heslo. Zapsaní studenti ho získali emailem, ostatní zájemci, ozvou-li se včas, ho mohou získat také.
K jednotlivým cvičením postupně vznikají prezentace v dokumentačním systému Sphinx (reklama na Sphinx). Videozáznamy cvičení se ukládají na Zoom Cloud, odkud jsou záhy přenášeny na Google Drive. Odtud jsou streamovatelné, je ovšem vhodné upravit si během přehrávání kvalitu (360p, 720p, 1080p). Videozáznamy jsou volně přístupné, žádné heslo. K dispozici budou po celý akademický rok.
Cvičení 2020/2021: prezentace ve Sphinxu s odkazy na videozáznamy
K dispozici jsou i archivní prezentace ze cvičení několika předchozích let.