Vltava u Dobré
      Po Šumavě k Tatrám

cyklovýlet

19.–22. květen 2011
      Eliška u Vltavy


Účastníci:    Petr D., Ladislav H., Petra M., Ctirad M., Eva M., Jakub V., Eliška Z.
Shrnutí:    Šumava zleva doprava
Den 1:    vlakem: Praha - Železná Ruda
Železná Ruda, Hůrka, jezero Laka, Prášily, Prášilské jezero, Poledník (1315 m), Oblík (1225 m), Vchynicko-Tetovský kanál, Antýgl
Den 2: Modrava, Březník, Černá hora (1315 m), pramen Vltavy, Kvilda, Bučina, Knížecí Pláně, Polka, Horní Vltavice
Den 3: Idina pila, Boubín (1362 m), Lenora, Volary, Boletice vs. Dobrá-Černý Kříž-Nová Pec, Horní Planá
Den 4: Zvonková, Schwarzenberský kanál, Kyselov, Přední Výtoň, Lipno nad Vltavou, Vyšší Brod
vlakem: Vyšší Brod - České Budějovice - Praha
Poznámky:    D1: Příjezd vlakem, z Nýrska výluka (průvodčí: "v nejhorším si dojedete do Rudy na kole"). Vzhůru na Hůrku, vyhledání nočního stromu z Šumavy 4 (listopad 2008), odbočka k jezírku a neznačená zkratka na žlutou. Oběd v Prášilech na osvědčeném místě z Šumavy 2 (září 2008). Ulehnutí u Prášilského jezera, po probuzení jezerní vodou (E. Z.: "Jakube, ..., jseš extrémní") těžce, jak jinak, na Poledník, půl sedmé. Svižně k odbočce na Oblík, na Oblíku zavzpomínání na Šumavu 1 (červenec 2008) a 3 (říjen 2008), totiž na Luzný. K vidění ostatně i Roklan. Podél kanálu do kempu. Dlouhý večer s panem vedoucím se sedmidenním synem a chutí drbat ("někdy ministr, vždy však doktor Pospíšil"). Tohle jsme neznali: "pod převislým břehem čilý pstruh".
D2: Na jih na Březník, válení. Nahoru na Černou horu, nalezení nivelační tyče, oběd Kvilda, lehce Bučina, zprudka Knížení Pláně, snadno Polka a kemp Vltavice. Posezení U Pštrosa s ochotným panem vedoucím. Splánování zítřejšího kontaktu s panem vedoucím katedry.
D3: Kontakt s P. D. na Idině pile (z Vimperka výluka), standardní výstup na Boubín, volný sestup od Johnova kamene. Podél plotu pralesa ke kolům a dolů do Volar. Příjezd v tentýž čas jako Citroen. Po obědě ("Nezapomněl na nás kuchař?" "Nezapomněl.") tři skupiny: 1. Boletice s tažným elektrokolem, 2. přes lávku Dobrá a podél Vltav, 3. autem Horní Planá. Stany na břehu Lipna a večeře (horká čokoláda zdarma).
D4: Ranní spěch na přívoz, my z naší strany, traktor z protější. Líněji na hřbitov u Zvonkové, podél kanálu v Rakousku, juk na přívoz v Kyselově, dlouhý oběd ve Výtoni. Válení pod Lipnem I, honička k Lipnu II. Kontakt s P. D. v Budějicích, děvčaty řízený přestup do vagónu matek s dětmi. Praha.
Foto: L. H.: D1, D2, D3, D4
J. V.: D1−4
Shrnul: L. H.